test 3

test 3

Baranów – Dęblin

Czas spływu posiada charakter wyłącznie orientacyjny – kajaki wypożyczane są na cały dzień 😀

Opis trasy: Baranów – Dęblin

Na tym dystansie rzeka silnie meandruje co sprawia, że wyprawa w otoczeniu pięknej przyrody jest niezwykle przyjemna.

Początek tego odcinka, czyli miejsce do wodowania kajaków, znajduje się w Baranowie, ok. 1,5 km od centrum miejscowości. Nad brzeg rzeki Wieprz dojechać można drogą nieutwardzoną. Stąd możemy kontynuować rozpoczętą już wcześniej podróż lub zacząć nową wyprawę kajakiem.

1. Baranów

Zanim jednak wyruszymy z nurtem rzeki warto zwiedzić Baranów albo nawet zatrzymać się na dłużej niż jeden dzień i zobaczyć także okolice tej miejscowości. Zachęca do tego jej ciekawa historia, zabytki, szlaki turystyczne oraz coraz dynamiczniej rozwijająca się baza noclegowa.

Historia tej nadwieprzańskiej miejscowości datuje się od 13 listopada 1544 r. kiedy Piotr Firlej, wojewoda lubelski i ruski, wydał dokument lokacyjny dla miasta Baranów, które powstało na miejscu wsi Laskowice, przy trakcie prowadzącym z Lublina przez Kurów do przeprawy promowej na Wieprzu. Baranów otrzymał wówczas prawa magdeburskie. Nowe miasto stało się ważnym ośrodkiem targowym dzięki przywilejom królewskim nadanym w 1553 r. Od tego czasu targi odbywały się co tydzień w poniedziałki a jarmarki trzy razy do roku, co przyczyniło się do rozwoju gospodarczego miejscowości.

Baranów słynie z tradycji garncarskich sięgających XVI w. Rozwojowi rzemiosła w tym miejscu towarzyszył odpowiedni surowiec – glina, której pokłady znajdowały się w Baranowie i najbliższej okolicy. Do końca XX w. garncarstwem zajmowali się tu spadkobiercy dawnych rodzinnych tradycji wykonywania tego rzemiosła. Z historia garncarstwa w Baranowie można zapoznać się odwiedzając Izbę Tradycji utworzoną przy Gminnym Centrum Kultury w Baranowie. Znajdują się w niej zbiory dawnych mistrzów, dokumenty, cenne pamiątki oraz fotografie przekazane przez rodziny garncarzy. Organizowane są tu także warsztaty garncarskie dla dzieci i dorosłych. Obecnie tradycje garncarskie kontynuuje tylko Władysław Jerzy Maśny.

Przez Baranów i jego okolice przebiega sieć oznakowanych pętli rowerowych jako fragment Krainy Rowerowej (sieć szlaków rowerowych o długości ponad 500 km). W 2014 r. do dyspozycji turystów będą także szlaki konne i ornitologiczne.

2. Ułęż

Płynąc dalej po pokonaniu około 6 km na prawym brzegu rzeki Wieprz znajdujemy się na wysokości Ułęża i Żabianki oddalonych od brzegu około 2 km. Będąc na spływie warto przy okazji te miejscowości odwiedzić. W Ułężu znajduje się klasycystyczny pałac z początku XIX w. (obecnie siedziba gminy), który stanowi miniaturę warszawskiego Belwederu.

3. Żabianka

W Żabiance warto zobaczyć drewniany kościół z 1745 roku p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z rokokowo-klasycystycznym ołtarzem z końca XVIII w.

4. Osmolice

Po przepłynięciu kolejnych 5 km na prawym brzegu rzeki w odległości ok. 400 m dobijamy do Osmolic gdzie znajduje się miejsce odpoczynku i wodowania kajaków. W tej miejscowości przed II wojną światową na skraju nadwieprzańskich łąk stał dwór należący do Zofii Sikorskiej, córki generała Wł. Sikorskiego, i jej męża Stanisława Leśniewskiego – porucznika kawalerii. Z tego miejsca w połowie września 1939 roku wyruszył przez Rumunię do Londynu gen. Sikorski. Pod fundamentami dworu zakopany został sztandar i dokumenty 27 Pułku Hrubieszów wchodzącego w skład armii gen. Kleberga, która stoczyła wielką bitwę z Niemcami pod Kockiem. Wraz z tymi dokumentami ukryte zostały dokumenty rodziny gen. Sikorskiego. W 1965 roku resztki dokumentów i godło odnalazł i oddał do muzeum Wojska Polskiego w Warszawie jeden z mieszkańców.

Odbudowany dwór usytuowany jest w centrum parku. Obecnie cała posiadłość jest własnością prywatną.

5. Strzyżowice

Kolejną miejscowością, w której (po pokonaniu kolejnych 7 km) możemy zorganizować sobie postój na lewym brzegu rzeki to Strzyżowice.
To wieś, która w XIX w. należała do dóbr w Kośminie. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1375 r. jako własności Skarbka ze Strzyżowic.

6. Sarny

Płynąc dalej, po pokonaniu dystansu ok. 1 km, na prawym brzegu rzeki mamy kolejne miejsce odpoczynku i wodowania kajaków w Sarnach. Miejscowość ta znajduje się w odległości ok. 500 m od brzegu i dzisiaj słynie z tradycji hodowli ryb sięgającej drugiej połowy XIX w. W Sarnach znajduje się zabytkowy klasycystyczny dwór szlachecki z XIX w. będący obecnie własnością prywatną. Warto wspomnieć, że pierwsze wzmianki o wsi Sarny pochodzą z 1564 roku. Powstanie dworu w kształcie zbliżonym do obecnego można przypisać Michałowi Dobrzyńskiemu, który w 1819 r. kupił dobra od Adama Dąbrowskiego i jego sióstr. Rozwój hodowli ryb w Sarnach wiąże się z kolejnym właścicielem dworu – Ignacym Krzyczkowskim, który nabył majątek w 1868 r.

Z miejscowości Sarny do Kośmina (gdzie znajduje się kolejne miejsce odpoczynku i jednocześnie koniec naszej wyprawy kajakowej na omawianym odcinku), mamy jeszcze tylko nieco ponad 1 km. Możemy zatem albo bezpośrednio popłynąć do Kośmina, albo za mostem w Sarnach po prawej stronie dobić do brzegu i zatrzymać się na nieco dłużej.

7. Ryki

Warto udać się na turystyczną wycieczkę do miasta Ryki oddalonego stąd około 7 km.

Historia Ryk sięga XV w. Przez tę miejscowość przebiegał ważny trakt handlowy z Radomia na Litwę. Będąc w tej miejscowości warto zwiedzić: (1) neogotycki kościół z początku XX wieku (budowa w latach 1908 – 1914), według projektu Józefa Dziekońskiego, w którym znajduje się obraz namalowany przez Leona Wyczółkowskiego, czołowego przedstawiciela nurtu Młodej Polski; (2) pałac z drugiej połowy XVIII w. wybudowany w stylu klasycystycznym, który był rezydencją króla Stanisława Augusta (obecnie mieści się tam miejscowy dom kultury oraz (3) zabytkowy cmentarz z końca XVIII w. gdzie m.in. spoczywają uczestnicy powstania listopadowego i styczniowego, najbliżsi z rodziny Leona Wyczólkowskiego i brat Zofii Kossak – Witold.

8. Kośmin

Ostatnią przystanią na omawianym odcinku spływu jest wieś Kośmin znajdująca się na lewym brzegu rzeki Wieprz. Tutaj koniecznie trzeba się zatrzymać. W tym miejscu znajduje się dworek wybudowany przez Kossaków, w którym urodziła się znana pisarka, Zofia Kossak. Wodowanie kajaków jest bardzo bezpieczne, wystarczy wpłynąć od strony rzeki do niewielkiego stawu, z którego możemy łatwo wyciągnąć kajaki. Warto tutaj zatrzymać się na dłużej i skorzystać także z innych atrakcji turystycznych.

W Kośminie turyści mogą już korzystać ze szlaków rowerowych tworzących sieć tras w ramach Krainy Rowerowej. W 2014 r. zostały wyznakowane także szlaki konne, ornitologiczne i do ćwiczeń nordic walking.

Przy dworku w Kośminie możemy rozpocząć spływ lub kontynuować, po odpoczynku na kośmińskiej przystani, rozpoczętą wcześniej w Baranowie podróż w kierunku Dęblina. Kajaki możemy zwodować przy pomoście na stawie, a następnie dopłynąć szerokim rowem do rzeki.

Na tym dystansie rzeka nieco mniej meandruje, jest więcej prostych odcinków, ale sam spływ nic nie traci na uroku. Po obu brzegach cudowna flora i ptactwo oraz rustykalne krajobrazy. Jesteśmy na ostatnim odcinku dolnego Wieprza, stąd pozostało tylko nieco ponad 18,5 km do ujścia rzeki do Wisły. Przed nami także miasto Dęblin z licznymi zabytkami, które na zakończenie trzeba odwiedzić.

9. Niebrzegów

Po przepłynięciu od Kośmina około 8 km na lewym brzegu rzeki Wieprz tuż za mostem mamy wioskę Niebrzegów gdzie znajduje się oznakowane miejsce odpoczynku i wodowania kajaków. W pobliżu jest droga asfaltowa łącząca miejscowości: Gołąb i Dęblin. Niebrzegów to niewielka wieś, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1531 r. Dawniej w tej miejscowości istniała przeprawa promowa przez rzekę. Możemy tutaj na rozległej polanie zaplanować krótki odpoczynek albo piknik z ogniskiem. Od wiosny do wczesnej jesieni mogą nam tu także towarzyszyć pasące się konie lub krowy z okolicznych gospodarstw.

10. Bobrowniki

Na prawym brzegu Wieprza oznakowanie wskazuje na miejsce odpoczynku i wodowania kajaków w Bobrownikach. W tej miejscowości, około 1 km od oznakowanego miejsca odpoczynku, jest sklep spożywczy, w którym możecie uzupełnić prowiant. Przez Bobrowniki biegł przed wiekami szlak bursztynowy. Rozpoczynał się nad Adriatykiem i prowadził do nadbałtyckich miejscowości handlujących bursztynem. Co ciekawe dzisiaj przez Bobrowniki poprowadzony został międzynarodowy szlak rowerowy o nazwie Bursztynowy Szlak greenways (www. krainarowerowa.pl), który symbolicznie nawiązuje do tamtych tradycji.

W Bobrownikach moglibyśmy przesiąść się z kajaków na rowery i dojechać pomarańczowych szlakiem Greenways do Dęblina oddalonego stąd około 6 km.

11. Dęblin

„Dolny Wieprz-przewodnik kajakowy”
Przewodnik dla kajakarzy: Baranów – Kośmin – Dęblin

Wypożyczalnia kajaków w Dęblinie
Kajakami po Wieprzu
Teresa i Zdzisław Szpyt
Dęblin (osiedle Masów)
Ul. Wiejska 30
www.kajakamipowieprzu.pl
Tel. 781948622

Call Now Button