Dzień 1 (Hutki – Guciów)

Dzień 1 (Hutki – Guciów)

  • 346,km – Hutki
  • 336,2 – Guciów

HUTKI

Dzięki takiemu położeniu jest ono świetnym punktem wypadowym do bardzo atrakcyjnych miejscowości jak Krasnobród 3km, Józefów ok 12km, Zwierzyniec ok 17km oraz licznych szlaków rowerowych.

Pięknie położone w dolinie Wieprza, na zboczu wzniesienia z którego rozlega się niesamowity widok. Zdala od codziennego zgiełku można w spokoju pooddychać świeżym powietrzem, czy posłuchać śpiewu ptaków i szumu lasu.

W miejscowości istnieje możliwość przenocowania w domkach letniskowych

Roztocze jest miejscem bardzo urokliwym. Nie chcąc się rozpisywać udostępniam krótki film opublikowany na You Tube przez Wędrowne Motyle, syntetycznie prezentujący Roztocze Środkowe, Krasnobród, Zwierzyniec i okolice.

Jest to pierwszy odcinek rzeki Wieprz dostępny dla kajakarzy w jej górnej części. Jej szerokość wynosi od około 2 m do 6 m, a głębokość od kilkudziesięciu centymetrów do około 1,5 metra. Wody rzeki są czyste, dobrze widać piaszczyste dno. Na tym odcinku Wieprz jest rzeką spokojną i bezpieczną, idealną do organizacji rodzinnych spływów kajakowych. Atrakcją spływów są wystające konary i powalone drzewa, które sprawiają, że trasa spływu jest urozmaicona i ciekawa. Występuje jedna przeszkoda – śluza w Bondyrzu, gdzie musimy przenieść kajak.

Wyprawę kajakową na Roztoczu rozpoczynamy w miejscowości Hutki koło Krasnobrodu.

Możemy tu skorzystać z oferty jednej z kilku wypożyczalni kajaków, które znajdują się na lewym brzegu rzeki. Najczęściej w obrębie przystani są parkingi i toalety dostępne dla kajakarzy a także miejsca biwakowe. Możemy tu zostawić samochód, a po zakończonym spływie wrócić transportem, który zapewniają wypożyczalnie.

Na całym odcinku rzeka malowniczo meandruje przez Otulinę Roztoczańskiego Parku Narodowego pośród łąk i niewielkich zagajników, gdzie zamieszkują liczne gatunki ptaków. Za miejscowością Hutki mijamy pierwsze zabudowania pobliskich Kaczórek. Następnie przepływamy pod mostem na drodze wojewódzkiej nr 849.

Rzeka miejscami przybliża się do zabudowań gospodarskich, po czym krętymi zakolami powraca na rozległe łąki, które porastają trzciny, trawy i pałki wodne.

Po około 2 godzinach podróży dopływamy do pierwszego zabytkowego młyna wodnego w Bondyrzu.

Etap kończymy na lewym brzegu rzeki. Po drugiej stronie ulicy, obok zabytkowego młyna, prowadzona jest hodowla pstrąga tęczowego oraz restauracja „Chata Rybaka” (www.pstragroztocza.pl). Tu możemy zakończyć spływ lub płynąć dalej w kierunku Guciowa.

Jeżeli zdecydujemy się płynąć dalej, musimy przenieść kajak przez ulicę. Kolejny etap rozpoczyna się za zabytkowym młynem, na lewym brzegu rzeki. Jednak zanim popłyniemy dalej, zachęcam do wizyty w „Chacie Rybaka”,

gdzie można spróbować dań, których podstawą jest pstrąg z miejscowej hodowli. Dla miłośników tradycyjnej włoskiej pizzy polecam znajdującą się kilkadziesiąt metrów dalej restaurację „La Majella” (www.lamajella.pl)

W Bondyrzu funkcjonują także wypożyczalnie kajaków. Więc koniec pierwszego etapu, może być jednocześnie miejscem, z którego rozpoczynamy spływ kajakowy w kierunku Guciowa.

Za zabytkowym młynem rzeka meandrując powraca na łąki, z dala od miejscowych zabudowań. Po ok. 1,5 godz. przepływamy pod mostem i mijamy tartak znajdujący się na prawym brzegu rzeki. Stąd mamy już tylko 20 minut drogi do drugiego w Bondyrzu, zabytkowego drewnianego młyna

z 1924 r. Obok młyna, na prawym brzegu rzeki znajduje się drewniany pomost. Tu możemy zakończyć spływ lub płynąć dalej w kierunku Guciowa.

Dopłynięcie do końca odcinka zajmie nam jeszcze tylko 1 godzinę. Za młynem Wieprz skręca na południe i wijąc się kilkakrotnie przybliża się do drogi prowadzącej z Krasnobrodu do Zwierzyńca i znów oddala się w kierunku łąk.

Punkt końcowy całego odcinka znajduje się przy starym drewnianym moście na lewym brzegu rzeki w odległości ok. 200 m od zabudowań Guciowa, do których prowadzi utwardzona droga. Będąc w Guciowie warto zwiedzić zabytkowy skansen „Zagroda Guciów” (www.guciow.pl), który w 2017 r. został laureatem organizowanego przez National Geographic plebiscytu „7 Cudów Polski”. Skansen składa się z zabytkowej chałupy, stodoły i obory z poddaszem. Dodatkowo znajdują się tu bogate zbiory meteorytów i minerałów z Roztocza. W działającej przy Zagrodzie Gospodzie możemy spróbować potraw tradycyjnej kuchni regionalnej a w sklepiku kupić produkty lokalne i pamiątki. W ofercie Zagrody znajdują się także noclegi dla turystów. Mogą oni również skorzystać z noclegów w licznych kwaterach agroturystycznych i całorocznych domkach letniskowych w każdej z okolicznych miejscowości: Hutki, Bondyrz i Guciów.

Odcinek rzeki Wieprz przepływający przez teren Roztoczańskiego Parku Narodowego od Guciowa do Obroczy jest wyłączony z ruchu turystycznego i nie można na nim pływać kajakiem. Kolejnym miejscem wodowania kajaków jest miejscowość Obrocz, oddalona od Guciowa o około 4 km.

Wypożyczalnia kajaków w Dęblinie
Kajakami po Wieprzu
Teresa i Zdzisław Szpyt
Dęblin (osiedle Masów)
Ul. Wiejska 30
http://www.kajakamipowieprzu.pl
Tel. 781948622


Przewodnik powstał w ramach projektu pn. „Wydanie materiałów informacyjnych dotyczących sieciowych produktów turystycznych na obszarze Trójkąta Turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” zrealizowanego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowo – Kulturalne Gminy Żyrzyn. Projekt jest współ nansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz