- 336,2 km – Guciów
- 329,1 km – Obrocz
Odcinek wyłączony ze spływów
No cóż chciałoby się dalej płynąć a tu niespodzianka w postaci zakazu. Oczywiście sytuacja jak najbardziej zrozumiała. Na tym odcinku (335 km-330 km) rzeka Wieprz cudownie meandrująca na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego (RPN) jest wyłączona ze spływów kajakowych.
Zgodnie z ustanowionym dla Parku planem, ochronie podlegają tu m.in. ekosystemy wodne zamieszkiwane przez rzadkie gatunki ryb takie, jak piskorze i minogi. W obrębie RPN dla turystów wytyczono wyłącznie oznakowane szlaki piesze i rowerowe oraz ścieżki dydaktyczne.
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest oczywiście nawiązanie kontaktu z lokalną wypożyczalnią, która za opłatą przetransportuje nasz sprzęt z miejscowości Guciów do oddalonej o 4 km. miejscowości Obrocz, skąd możemy kontynuować nasz spływ w kierunku ujścia rzeki do Wisły.
Wypożyczalnia kajaków Mirosław Rudy,
Obrocz 116, Zwierzyniec
tel. 885-604-286
www.splywy-roztocze.pl
Obrocz 116, Zwierzyniec
tel. 505 108 274, tel. 501 658 721
www.umazura-kajaki.pl
Oczywiście zanim popłyniemy, możemy zatrzymać się na chwilę w miejscowości Obrocz, gdzie na terenie wypożyczalni, bądź gospodarstwa agroturystycznego „Na Górze” (Mirosław Rudy – ceny 20zł/os) możemy bezpiecznie rozbić się obozem, rozpalić ognisko wyskoczyć do sklepu.
Atrakcje w pobliżu
- Roztoczański Park Narodowy,
- Muzeum Etnograficzno-przyrodnicze w Guciowie (3 km),
- Muzeum Przyrodnicze w Zwierzyńcu (4 km),
- szlaki rowerowe i piesze po Roztoczu,
- spływy kajakowe w Zwierzyńcu (4 km),
- kąpieliska w Zwierzyńcu 4 km, Krasnobrodzie (5 km),
- kąpielisko Wieprz – 100m.
Pomocne informacje
- wypożyczalnia rowerów – 4 km
- wypożyczalnia sprzętu wodnego – 4 km
- kąpielisko – rzeka Wieprz 100m, zalewy w Zwierzyńcu i Krasnobrodzie
- las – dookoła
- najbliższa restauracja – 4 km Zwierzyniec
- dworzec kolejowy – 4 km Zwierzyniec
- dworzec autobusowy – 4 km Zwierzyniec
- sklep spożywczy – 500m Obrocz
- Region geograficzny – Roztocze
- Miasta i miejscowości w pobliżu – Zwierzyniec 4 km, Krasnobród 5 km, Guciów 3 km
Roztoczański park Narodowy
Symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest oczywiście konik polski, potomek dzikich tarpanów sprowadzonych na Roztocze przez kanclerza Jana Zamoyskiego na przełomie XVI i XVII w.
Genialnym pomysłem było rozdanie koni w 1806r. okolicznym chłopom, którzy krzyżowali je ze swoimi końmi roboczymi. W wyniku krzyżówki powstała nowa rasa – konik polski. W 1982r. koniki sprowadzono do parku i rozpoczęto ich hodowlę.
Jeśli idzie o Park, to został on utworzony w 1974 r. dzięki staraniom miłośników przyrody i leśników. Jego obszar wynosi 8483 ha, z czego lasy zajmują ponad 95%. Siedziba dyrekcji RPN mieści się w zabytkowej willi Plenipotenta Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu.
Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego znajduje się 13 rezerwatów leśnych oraz 5 obszarów ochrony ścisłej. Lasy RPN w dużej mierze zachowały charakter naturalnych zespołów roślinnych. Gatunkami dominującymi są: sosna, jodła i buk. Jodły osiągają tu nawet 50 m wysokości i 470 cm obwodu, co czyni je jednymi z najwyższych w Polsce. Możemy je podziwiać na trasie ścieżek dydaktycznych na Bukową Górę i Piaseczną Górę.
Izba Leśna
Możemy tu także zwiedzić Izbę Leśną, która mieści się w odrestaurowanej leśniczówce z pierwszej połowy XX wieku. Na pograniczu zabytkowej części Zwierzyńca i terenów Parku od 1994 r. działa Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN. Można w nim obejrzeć stałą wystawę ukazującą walory przyrodnicze Roztocza oraz wystawy czasowe. Mieści się tu także punkt informacji turystycznej. Przy Ośrodku znajduje się duży parking. Tutaj ma swój początek większość ścieżek dydaktycznych wyznaczonych na terenie RPN a także trasa rowerowa do Florianki.
ciąg dalszy nastąpi …
Wypożyczalnia kajaków w Dęblinie
Kajakami po Wieprzu
Teresa i Zdzisław Szpyt
Dęblin (osiedle Masów)
Ul. Wiejska 30
http://www.kajakamipowieprzu.pl
Tel. 781948622
Przewodnik powstał w ramach projektu pn. „Wydanie materiałów informacyjnych dotyczących sieciowych produktów turystycznych na obszarze Trójkąta Turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” zrealizowanego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowo – Kulturalne Gminy Żyrzyn. Projekt jest współ nansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.