Dzień 4 Szczebrzeszyn – Michalów – Deszkowice – Nielisz

Dzień 4 Szczebrzeszyn – Michalów – Deszkowice – Nielisz

  • 309,8 km – Szczebrzeszyn
  • 298 km – Nielisz

Co przed nami

Kolejny odcinek szlaku kajakowego na górnym Wieprzu rozpoczynamy w Szczebrzeszynie a kończymy na zalewie w Nieliszu. Rzeka osiąga szerokość kilkunastu metrów. Na trasie występują przeszkody w postaci pni i zwalonych drzew. W okolicach dawnej cukrowni w Klemensowie trzeba przenieść kajak po podmokłych łąkach. Dalej rzeka malowniczo meandruje przez roztoczańskie łąki. Spływ kończymy na największym w województwie lubelskim zbiorniku retencyjnym w Nieliszu.

Trasę możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy ze Szczebrzeszyna do Michalowa (6, 5 km, ok. 2 godz.) a drugi z Michalowa do Nielisza (9 km, ok. 2 godz. i 30 min.)

Spływ zaczynamy w Szczebrzeszynie obok dworca autobusowego, gdzie możemy zwodować kajaki. Odcinek do Michalowa wymaga większych umiejętności od kajakarzy, gdyż na rzece występują liczne przeszkody w postaci powalonych drzew i pni. Po dopłynięciu do miejsca, gdzie działała cukrownia w Klemensowie musimy przenieść kajak przez podmokłe łąki na odcinku ok. 100 m. W Klemensowie można skorzystać z usług restauracji i hoteliku „Klemens” gdzie serwowane są regionalne dania.

Tutaj też znajduje się Muzeum Dawnych Rzemiosł (roztoczańska kuźnia kowalska, wiatrak typu koźlak) oraz Muzeum Skarbów Ziemi i Morza z wystawą minerałów, skamieniałości, muszli oraz ryb.

Michalowie miejsce wodowania/odbierania kajaków znajduje się na prawym brzegu rzeki, nieopodal elektrowni wodnej i starej szkoły. Odcinek rzeki za Michalowem jest łatwiejszy i częściej wybierany przez kajakarzy.

Zdjęcia: Magdy
Zdjęcia: Magdy
Zdjęcia: Magdy
Zdjęcia: Magdy

Płyniemy łagodnym nurtem przez roztoczańskie łąki. Przed zalewem w Nieliszu ostatnie miejsce wodowania/odbierania kajaków znajdziemy na prawym brzegu rzeki w miejscowości Deszkowice.

Zdjęcia: Magdy

Stąd po przepłynięciu ok. 800 m wpływamy na zbiornik wodny w Nieliszu, po którym płyniemy ok. 5 km. Spływ kończymy na zbiorniku od strony wschodniej przy pomoście w pobliżu Mariny.

Zdjęcia: Magdy
Zdjęcia: Magdy
Zdjęcia: Magdy

Wychodzimy na plażę, gdzie w sezonie letnim znajduje się strefa rekreacji z boiskiem do piłki siatkowej, ogródek letni z gastronomią, wędzarnia ryb, miejsce na grill i ognisko oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Zdjęcia: Magdy

Niedaleko stąd mamy też pole biwakowe, domki letniskowe oraz hotel Marina, gdzie serwowana jest kuchnia regionalna.

Zalew Nielisz

Zalew Nielisz jest największym zbiornikiem wodnym w województwie Lubelskim (powierzchnia 950 ha). Kąpielisko powstało w 2014 roku i w jego obrębie znajduje się molo spacerowe, mała gastronomia, prysznice, toalety i przebieralnie. W pobliżu jest przystań żeglarska, tor wioślarski hangar dla łódek, punkt informacji turystycznej oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Wirtualny spacer

Historia budowy zbiornika
Koncepcja budowy zbiornika wodnego na rzece Wieprz powstała na początku lat 60. XX w. i przewidywała budowę zbiornika o powierzchni ok. 1500 ha i pojemności ok. 30 mln m3. Zaporę czołową zbiornika planowano w miejscowości Nielisz, w miejscu istniejącej obecnie budowli piętrzącej (jazu). W następnych latach opracowano wariantowe możliwości retencjonowania wody w zlewni rzeki Wieprz dla zwiększenia jej dyspozycyjnych zasobów wodnych. Zaproponowano trzy warianty lokalizacji zbiorników: w Izbicy, Oleśnikach i Chmielniku. Każdy z nich miał za zadanie w pierwszej kolejności zapewnienie wody dla aglomeracji lubelskiej, a w dalszej dla rolnictwa z zapewnieniem wody dla największego w Polsce systemu wodnego kanału Wieprz–Krzna dla nawodnień rolniczych i gospodarki stawowej. Na podstawie dalszych analiz zdecydowano, że budowane będą dwa zbiorniki z lokalizacją w Nieliszu i Oleśnikach. W pierwszym etapie zrealizowano suchy zbiornik Nielisz wraz z jazem w miejscowości Nielisz o powierzchni 340 ha. W zbiorniku tym była magazynowana woda w okresie wezbrań powodziowych na potrzeby rolnictwa w zakresie nawodnień użytków rolnych położonych poniżej tego obiektu. Zbiornik wykonano, rozbudowując zaporę ziemną i budowlę piętrzącą (jaz) istniejącego zbiornika suchego.


ciąg dalszy nastąpi …

Wypożyczalnia kajaków w Dęblinie
Kajakami po Wieprzu
Teresa i Zdzisław Szpyt
Dęblin (osiedle Masów)
Ul. Wiejska 30
http://www.kajakamipowieprzu.pl
Tel. 781948622


Przewodnik powstał w ramach projektu pn. „Wydanie materiałów informacyjnych dotyczących sieciowych produktów turystycznych na obszarze Trójkąta Turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” zrealizowanego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowo – Kulturalne Gminy Żyrzyn. Projekt jest współ nansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz