Dzień 3 Obrocz – Zwierzyniec (Zalew Rudka) – bagno – Żurawnica – Brody – Szczebrzeszyn

Dzień 3 Obrocz – Zwierzyniec (Zalew Rudka) – bagno – Żurawnica – Brody – Szczebrzeszyn

  • 329,1 km – Obrocz
  • 309,8 km – Szczebrzeszyn

Co przed nami

Odcinek Obrocz – Szczebrzeszyn, to drugi roztoczański odcinek szlaku kajakowego na rzece Wieprz. Tutaj rzeka osiąga nawet kilkanaście metrów szerokości. Jest płytka, przejrzysta i bezpieczna. To odcinek polecany szczególnie dla początkujących kajakarzy i rodzin z dziećmi. W początkowej części rzeka przepływa przez Otulinę Roztoczańskiego Parku Narodowego i znaną miejscowość turystyczną – Zwierzyniec z licznymi zabytkami z czasów Ordynacji Zamojskiej. Począwszy od Żurawnicy szlak przebiega przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy z widokiem na charakterystyczną dla Roztocza szachownicę pól. Na trasie znajdują się niewielkie uskoki skalne oraz miejscowe spłycenia. Odcinek kończy się w Szczebrzeszynie – jednym z najstarszych miast Lubelszczyzny ze słynnym pomnikiem chrząszcza. Na odcinku występują dwie przeszkody – śluzy na Zalewie Rudka i w Turzyńcu. W tych miejscach musimy przenieść kajak.

Spływ rozpoczynamy w miejscowości Obrocz, na lewym brzegu rzeki. Dla turystów dostępny jest duży parking i toalety. Znajduje się tu wiele wypożyczalni kajaków obsługiwanych przez firmy zajmujące się organizacją spływów i transportem kajakarzy. Trasa spływu jest malownicza i bardzo kręta. Wieprz płynie tu zakolami pośród łąk miejscami przybliżając się do niewielkich zagajników.

Etap z Obroczy do Zalewu Rudka w Zwierzyńcu jest uznawany za jeden z najpiękniejszych odcinków Wieprza, stąd jest to najpopularniejsza i najczęściej wybierana trasa spływów kajakowych na Roztoczu. W sezonie letnim funkcjonują tu przystanie z barami i restauracjami, w których możemy odpocząć i posilić się.

Po około 2 godzinach podróży mijamy pierwsze zabudowania. Oznacza to, że zbliżamy się do Zalewu Rudka. Przed zalewem przepływamy pod nisko zawieszonym mostem. Należy zachować tu szczególną ostrożność i pochylić się. Pomosty, gdzie możemy zakończyć spływ znajdują się przy lewym brzegu zalewu. Obok jest duży parking, przy którym prowadzą działalność liczne firmy zajmujące się kompleksową obsługą spływów kajakowych na dowolnych etapach odcinka z Obroczy do Szczebrzeszyna. Nad zalewem możemy zakończyć spływ i odpocząć na piaszczystej plaży lub kontynuować podróż po przeniesieniu kajaka po prawej stronie śluzy.

Kolejny etap prowadzi przez Zwierzyniec do miejscowości Bagno. Jego przepłynięcie zajmie nam około 2 godzin. Płynąc przez zabytkowy Park Środowiskowy w centrum Zwierzyńca mijamy drewniany pomost przy „Karczmie Młyn” (www.karczma-mlyn.pl)
z ogródkiem grillowym oferującym potrawy z rusztu i dania regionalne. Możemy tu zatrzymać się na posiłek a później odwiedzić to urokliwe miasteczko nazywane Perłą Roztocza.

Warto tu zobaczyć Kościołek na wodzie z XVIII w., odtworzony układ pałacowo-wodny z czasów Ordynacji Zamojskiej oraz Browar z 1806 r. Za parkiem przepływamy pod mostem na drodze wojewódzkiej nr 858, za którym Wieprz skręca i płynie na północ
w stronę Szczebrzeszyna. Na rzece jest już mniej meandrów, występują miejscowe spłycenia.

Po przepłynięciu około 4 km od Zalewu Rudka docieramy do końca drugiego etapu w miejscowości Bagno, gdzie przy drewnianych pomostach po obu stronach rzeki możemy odpocząć lub zakończyć spływ.

Kolejny etap do mostu w Żurawnicy przepłyniemy w 1,5 godz.

Za miejscowością Bagno rzeka płynie szerszym korytem, a piaszczyste brzegi stają się coraz wyższe. Na rzece występuje jedna przeszkoda – śluza w Turzyńcu, której nie pokonamy kajakiem. Musimy dopłynąć do prawego brzegu rzeki i przenieść kajak. Przed końcem etapu mamy do pokonania niewielki próg skalny. Za nim znajdują się drewniane pomosty zarówno na prawym, jak i na lewym brzegu rzeki. Tu możemy odpocząć przed dalszą trasą lub zakończyć spływ. Samochody z przyczepą do przewozu kajaków dojadą tu z Żurawnicy utwardzoną drogą. Za Żurawnicą wpływamy na obszar Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się tu widok na długie i wąskie pasy pól położone na łagodnych wzniesieniach.

Wieprz płynie spokojnie rozległą doliną z dala od zabudowań. Miejscami koryto zwęża się i nurt staje się szybszy. Płynąc dalej w dół rzeki na 314 km przepływamy pod mostem na drodze z Brodów Małych do Kawęczyna. Po prawej stronie rzeki na spłyconym brzegu możemy zakończyć spływ lub rozpocząć kolejny etap.

Do Szczebrzeszyna pozostało nam jeszcze około 1,5 godz. Jednak zanim popłyniemy dalej, zachęcamy do odpoczynku w otoczeniu roztoczańskiej przyrody. Przy lewym brzegu rzeki znajduje się drewniana altana ze stołem i ławami. Dalej czeka nas kręty i malowniczy odcinek rzeki. Wieprz płynie w kierunku wzgórz Roztocza Zachodniego. Przed końcem etapu koryto zwęża się i nurt nabiera szybkości. Dopływamy do pierwszych zabudowań Szczebrzeszyna.

Na 311 km rzeki, na prawym brzegu znajduje się drewniany pomost a obok niego miejsce odpoczynku z dużą zadaszoną altaną. 300 m dalej przepływamy pod mostem obok zabytkowego młyna w Szczebrzeszynie. Pokonujemy tu nieduży uskok skalny. Po lewej stronie rzeki przy stromym zboczu stoi drewniany pomnik chrząszcza – najsłynniejszego polskiego owada.

Spływ możemy zakończyć 100 m za zabytkowym młynem po lewej stronie rzeki lub popłynąć dalej do centrum Szczebrzeszyna. Wtedy mijamy most na drodze wojewódzkiej nr 858 i kończymy spływ na lewym brzegu rzeki w okolicy dworca autobusowego.

ciąg dalszy nastąpi …

Wypożyczalnia kajaków w Dęblinie
Kajakami po Wieprzu
Teresa i Zdzisław Szpyt
Dęblin (osiedle Masów)
Ul. Wiejska 30
http://www.kajakamipowieprzu.pl
Tel. 781948622


Przewodnik powstał w ramach projektu pn. „Wydanie materiałów informacyjnych dotyczących sieciowych produktów turystycznych na obszarze Trójkąta Turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” zrealizowanego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowo – Kulturalne Gminy Żyrzyn. Projekt jest współ nansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz