Odcinek 17:
Leszkowice – Wola Skromowska

Wieprz na tym odcinku miejscami meandruje. Szerokość koryta rzeki wynosi około 15–20 m. Mogą występować utrudnienia w postaci powalonych drzew. Nie ma przeszkód hydrotechnicznych (progów, jazów itp.) i nie trzeba przenosić kajaków.

Początek odcinka i jednocześnie miejsce wodowania kajaków znajduje się w Leszkowicach na przystani kajakowej na prawym brzegu rzeki, na polanie, tuż za wsią (100,3 km). Jest tutaj toaleta i miejsce na ognisko. Można także rozbić namiot i przenocować.

Na tym etapie spływu płyniemy malowniczymi meandrami. Po pokonaniu 8,80 km dopływamy do Serocka. Tutaj tuż za mostem, na prawym brzegu rzeki znajduje się miejsce gdzie można odpocząć lub zakończyć spływ. Samochód z przyczepą łatwo podjedzie po kajaki.  Najbliższy nocleg możemy znaleźć w świetlicy wiejskiej oddalonej stąd ponad 500 m. Niecałe 3 km od Serocka znajduje się miejscowość Firlej, znany ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy z bogatą bazą noclegową i gastronomiczną.

Do Woli Skromowskiej, miejsca docelowego tego odcinka, dopływamy po przepłynięciu kolejnych ponad 10 km. Zbliżając się do tej miejscowości najpierw przepływamy pod mostem na drodze krajowej S19. Płyniemy dalej jeszcze kilkaset metrów. Miejsce wodowania/odbierania kajaków (zob. na mapie nr 18) znajduje się na prawym brzegu rzeki tuż przed lub za mostem na drodze wojewódzkiej nr 808. Można tutaj dojechać drogą asfaltową. Kilkaset metrów od tego miejsca znajdziemy w Woli Skromowskiej gospodarstwo oferujące noclegi (6 miejsc) i miejsce na ognisko.

Materiał pochodzi z portalu www.kajakiempowierzu.pl. Przewodnik został opracowany przez lokalne grupy działania realizujące projekt współpracy pn. „Rozwój i promocja turystyki kajakowej na rzece Wieprz”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3. Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.