Końcowy odcinek dolnego Wieprza, który rekomendujemy na spływy, to Kośmin – Dęblin o długości 18,5 km. Od wiosny 2019 r. w Dęblinie jest ostatnie miejsce przed ujściem rzeki do Wisły, do którego można dojechać samochodem z przyczepą i odebrać kajaki po zakończeniu spływu.
Na tym dystansie rzeka nieco mniej meandruje, ale sam spływ nic nie traci na uroku. Szerokość koryta rzeki wynosi od około 20 m do ponad 40 m. Po obu brzegach bogata flora i ptactwo oraz rustykalne krajobrazy. Z Kośmina do ujścia Wieprza do Wisły pozostało już tylko 19 km. Przed nami także miasto Dęblin z licznymi zabytkami, które warto zobaczyć.
Przy dworku w Kośminie możemy rozpocząć spływ albo kontynuować rozpoczętą wcześniej podróż w kierunku Dęblina. Kajaki wodujemy przy pomoście na stawie, a następnie dopływamy rowem do rzeki.
Po przepłynięciu blisko 10 km na prawym brzegu rzeki Wieprz tuż za mostem mamy wioskę Bobrowniki. To miejsce odpoczynku i wodowania/odbierania kajaków. W pobliżu jest droga asfaltowa łącząca miejscowości: Gołąb i Dęblin. Stąd mamy nieco 0,5 km do pobliskiego sklepu spożywczego. Przez Bobrowniki biegł przed wiekami handlowy szlak bursztynowy. Dzisiaj przez tę miejscowość został poprowadzony międzynarodowy szlak rowerowy o nazwie Bursztynowy Szlak Greenways (www.krainarowerowa.pl), który symbolicznie nawiązuje do tamtych tradycji. W Bobrownikach moglibyśmy przesiąść się z kajaków na rowery i dojechać pomarańczowych szlakiem Greenways do Dęblina oddalonego stąd około 6 km.
Do XIX w. Bobrowniki miały prawa miejskie i były prężnym ośrodkiem handlowym. Miejscowość ta straciła na znaczeniu kiedy to w pobliskim Dęblinie wybudowano twierdzę zwaną Iwanogrodem. Atrakcją turystyczną, którą dziś Bobrowniki mogą się poszczycić, jest ponad 500-letni kościół o wystroju barokowym. Jest on atrakcją szlaku renesansu lubelskiego. Do zabytków zalicza się także cmentarze: parafialny i żydowski.
Na lewym brzegu rzeki Wieprz, dokładnie naprzeciwko Bobrownik, znajduje się wioska Niebrzegów. Płynąc zauważymy tablicę informacyjną, która wskazuje, że to miejsce odpoczynku. Możemy tutaj na rozległej polanie zaplanować krótki odpoczynek albo piknik z ogniskiem. Od wiosny do jesieni mogą nam tu także towarzyszyć pasące się konie lub krowy z okolicznych gospodarstw.
Jeśli na wysokości Bobrownik/Niebrzegowa planujemy zakończyć spływ to zdecydowanie polecamy prawy brzeg rzeki w Bobrownikach tuż za mostem. Łatwo jest tutaj dojechać samochodem z przyczepą i odebrać kajaki.
Płynąc dalej, 5 km za Bobrownikami, dopływamy na prawym brzegu do Dęblina Masowa gdzie znajduje się rozległa polana. To przedmieście Dęblina. To właśnie tu swoje miejsce posiada znana w środowisku lokalnym wypożyczalnia kajaków www.kajakamipowieprzu.pl. Do tego miejsca można dojechać samochodem z przyczepą i odebrać kajaki. Możemy tutaj zakończyć spływ i udać się na zwiedzanie miasta, dawnej carskiej twierdzy. Albo odpocząć lub urządzić piknik z ogniskiem i udać się w dalszą podróż kajakiem do kolejnego miejsca w Skokach. Istnieje również możliwość zamówienia domowego obiadu dowożonego na brzeg rzeki przez lokalną firmę „Bar Agnieszka„.
Chętnym proponujemy dalszą podróż kajakiem. Po 1,5 km dopłyniemy na lewym brzegu do wioski Skoki gdzie jest oznakowane miejsce odpoczynku dla kajakarzy na nadrzecznej polanie. Można tutaj zorganizować piknik z ogniskiem. To już przedostatni przystanek dla kajakarzy na rzece Wieprz. W tym miejscu można zakończyć spływ i odebrać kajaki lub popłynąć do ostatniego punktu – w Dęblinie, w którym kończą się spływy na Wieprzu. W Dęblinie zatrzymujemy się na prawym brzegu rzeki Wieprz, między mostem kolejowym i drogowym, gdzie znajduje się zadaszona wiata dla turystów. Stąd do ujścia rzeki do Wisły mamy już tylko 0,5 km i nieco ponad 1,5 km do Bramy Lubelskiej dęblińskiej twierdzy. W miasteczku jest baza noclegowa i gastronomiczna oraz komunikacja autobusowa i kolejowa.
Warto w Dęblinie zatrzymać się na dłużej i zobaczyć XIX-wieczne fortyfikacje i obiekty zabytkowe takie jak:
- Twierdza Dęblin wraz ze znajdującym się na jej terenie muzeum, która została wybudowana u ujścia rzeki Wieprz do Wisły w latach 1838 –1878 według projektu rosyjskiego generała Iwana Dehna,
- forty towarzyszące twierdzy i reduty,
- pałac Mniszchów/Jabłonowskich, przebudowany w stylu klasycystycznym na wzór Warszawskich Łazienek,
- zespół dworca Kolei Nadwiślańskiej z przełomu XIX i XX w.,
- kościół pw. Chrystusa Miłosiernego – dawną cerkiew unicką z II połowy XVIII w.,
- Muzeum Sił Powietrznych
- czy cmentarz wojenny Balonna.
Dęblin można zwiedzać korzystając z wytyczonych ścieżek rowerowych. Choć dzisiaj miasto znane jest przede wszystkim z tradycji polskiego lotnictwa (w okresie międzywojennym funkcjonowała tu Szkoła Podchorążych Lotnictwa, a obecnie jest uczelnia lotnicza), szczególnie zachęcamy do zwiedzenia Twierdzy Dęblin, która miała decydujący wpływ na rozwój miejscowości. W związku z tym, że twierdza nadaj jest obiektem wojskowym, wcześniej trzeba zamówić przewodnika i ustalić termin wejścia. Więcej informacji można znaleźć w punkcie informacji turystycznej w Dęblinie przy ul. 15 PP Wilków 5 (www.btszal.pl).